پله برقی چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در جواب پله برقی چیست باید گفت پله برقی، عبارتست از راه پله متحرکی که برای حمل و نقل مسافر به بالا و پائین در یک فاصله عمودی کوتاه بکار می رود. پله برقی در سراسر دنیا و در مکانهائی که استفاده از آسانسور ممکن نیست، نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده اصلی این دستگاه در مراکز خرید، فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل، مراکز تجاری، هتلها و ساختمانهای عمومی است. مزایای پله برقی بسیار زیاد است. پله برقی ها ظرفیت بالائی برای جابجائی افراد دارند و قابل نصب در همان فضای فیزیکی راه پله هستند. پله برقی ها هیچ زمان انتظاری ندارند مگر در ترافیکهای بسیار سنگین جمعیتی. همچنین از آنها می توان برای هدایت مردم به خروجی های اصلی یا مکانهای خاص مورد نظر کارفرما استفاده کرد. انواع سرپوشیده آنها برای استفاده در فضای باز نیز در دسترس می باشد.

تاریخچه کوتاهی از اختراع پله برقی

اختراع پله برقی به شکل قابل استفاده برای عموم را به یکی از کارمندان شرکت آسانسور اوتیس بنام چارلز دی سیبرگ نسبت می دهند. مخلوق او، در نمایشگاه سال ۱۹۰۰ پاریس ارائه شد که موفق به کسب جایزه اول گردید. سیبرگ، کلمه پله برقی را از ترکیب دو واژه ESCALA که در لاتین به معنای پله ها می باشد و ELEVATOR که به معنای آسانسور است ابداع نمود. در ۱۹۱۰ سیبرگ حق ثبت اختراع خود را به شرکت آسانسور اوتیس واگذار نمود. علیرغم پیشرفتهای بسیاری که در زمینه تکمیل این اختراع از بدو تولد تا کنون صورت گرفته، اما طراحی اولیه سیبرگ، هنوز هم اساس ساخت پله برقی است. این ماشین تشکیل شده از دو پلتفرم بالا و پائین که توسط یک خرپای فلزی بهم متصل هستند. خرپا شامل دو چرخ محرک است که یکسری پله تاشو را بصورت یک حلقه پیوسته به حرکت در می آورند. خرپا همچنین مجهز به حفاظ و دو نوار دستگیره است که با سرعتی هماهنگ با سرعت حرکت پله ها حرکت می کنند.

اجزا پله برقی چیست؟

اجزا پله برقی چیست؟

در ساخت پله برقی از قطعات مختلفی استفاده می شود که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم:
سکو 
سکو در پله برقی در دو قسمت بالا و پایین قرار گرفته است و از آن برای قرار دادن قسمت های منحنی به همراه موتور، گیربکس و پله ها استفاده می شود. در سکوی بالا گیربکس و سایر تجهیزات اصلی و در سکوی پایین، چرخ ها و تجهیزاتی که به منظور بازگشت پله به مبدا تعبیه شده اند، قرار دارند.
در ساختار این سکوها از سینی شانه ای به منظور سوار و پیاده کردن مسافران نیز استفاده شده است. در زیر این سینی ها قطعات و تجهیزات مرتبط قرار داده شده است. از این رو قابلیت جا به جایی دارند تا دسترسی به تجهیزات در آن ها آسان باشد.
صفحه شانه ای
صفحه شانه ای به قسمتی گفته می شود که در بین سکو و پله های متحرک قرار دارند. وظیفه این صفحه در این دستگاه، پر نمودن فاصله ما بین قسمت ثابت سکو و پله ها بوده و اجازه نمی دهند اشیا در این شکاف گیر کنند.
گیربکس
گیربکس هایی که در ساختار پله برقی به کار می روند، عموما در سه دسته قرار دارند:
1. چرخ دنده ساده: این چرخ دنده به وسیله زنجیر، محورهای دستگیره و پله را به حرکت در می آورد.
2. چرخ و پیچ حلزون: این گیربکس نمونه ای از پرمصرف ترین نمونه ها در ساخت پله برقی می باشد که در آن حرکت دستگاه توسط زنجیر به محورهای دستگیره و پله انتقال می یابد.
3. چرخ دنده خورشیدی یا سیاره ای: این مدل دارای راندمان بالایی بوده و در آن انتقال حرکت به محور زنجیر و محور دستگیره توسط چرخ دنده انجام می شود. این ویژگی سبب می شود سرعت خطی حرکت دستگیره و پله برابر باشد.
سیستم ترمز
سیستم ترمز در پله برقی متفاوت می باشد. در بیش تر موارد سازندگان از ترمزهای زبانه ای در ساختار این دستگاه استفاده می کنند. ترمزهای مغناطیس دائم مدار بسته از دیگر انواع ترمزها می باشند که می توان از آن ها نیز استفاده کرد.
پله
پله ها عموما دارای عرض ۸۰۰ و ۱۰۰۰ میلی متر می باشند. این در حالی است که در رمپ ها عرض صفحه به ۱۴۰۰ میلی متر نیز می رسد. متریال به کار رفته در ساخت این قسمت آلومینیوم است. سازندگان در بیش تر موارد از پله های یکپارچه استفاده می کنند که عملکرد مطلوب تری نسبت به پله های چند تکه دارند. آن چه که در این قسمت حائز اهمیت می باشد، جنس و نحوه اتصال محوری است که پله را به قرقره متصل کنند.
موتور
موتوری که در ساختار این دستگاه به کار می رود، مانند موتورهای آسانسور سه فاز متناوب می باشد. از ویژگی های این موتورها می توان به ۴ قطب و تک سرعته بودن آن ها اشاره کرد. در برخی موارد سازندگان از موتورهای ۶ قطب نیز استفاده می کنند. در بیش تر موارد، این قسمت در بالای پله برقی قرار می گیرد.
زنجیر پله
یکی از مهم ترین قطعات در پله برقی، زنجیر پله است که جنس آن از فولاد می باشد. مهم ترین نکته در مورد زنجیر چرخ که باید آن توجه شود، نحوه روغن کاری آن می باشد. روغن کاری این قسمت معمولا به صورت دستی یا اتوماتیک انجام می شود که انجام این کار به صورت اتوماتیک بیش تر توصیه می شود. امروزه نمونه ای جدید از این المان به بازار وارد شده که نیاز به هیچ گونه روغن کاری ندارد.
محرک دستگیره
آن چه که باعث به حرکت در آمدن دستگیره می شود، چرخ نسبتا بزرگی است که به صورت اصطکاکی در حرکت بوده و حرکت خود را به وسیله زنجیر یا چرخ دنده از محورهای اصلی گیربکس می گیرد. از ویژگی های مهم این دستگیره ها قطر چرخ، لاستیک و دندانه های روی آن و غلطک هایی می باشد که فشار لازم را برای دستگیره اعمال می کنند.
لامپ تعیین حدود پله برقی
این لامپ، لامپی سبز رنگ فلورسنتی می باشد که در زیر قسمت بالایی و پایینی هر قدم گاه در دستگاه نصب شده است. این نور از دندانه های پله ها بیرون رفته تا به افراد برای تشخیص قسمت افقی پله برقی و ورودی و خروجی روی هر پله کمک کند.
رشته پله دوار توکار
این رشته درون مکانی خاص در پله برقی طراحی شده و به چرخاندن رشته پله ها کمک می کند. وجود این قسمت می تواند باعث کاهش آلودگی صوتی دستگاه در حین انجام کار شده و باعث ایجاد عملکردی نرم شود.
روغن کار خودکار پله برقی
روغن کار خودکار پله برقی سیستم برنامه ریزی شده ای است که به طور اتوماتیک روغن کاری سیستم را بر عهده دارد و به جا به جایی خوب پله ها کمک می کند. این کار نیاز به سرویس و تعمیرات را در فواصل نزدیک به هم کاهش داده و باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه می شود.
نمایشگر خطا
وجود این صفحه کمک می کند تا در صورت بروز هرگونه خطا، کد نقص بر روی آن نمایش داده شود. وجود این صفحه میزان و مکانی که اشکال فنی در آن ایجاد شده است را در کوتاه ترین زمان نشان می دهد.
نمایشگر جهت حرکت پله برقی
این نمایشگر جهت حرکت دستگاه پله برقی را نشان می دهد و در محل ورود و خروج پله و بر روی دستگیره نصب شده است.

نکات ایمنی در پله برقی

رعایت نکات ایمنی در پله های برقی از بسیاری از حوادث جلوگیری می کند. یکی از نگرانی های همیشگی سازندگان آن است. زیرا موتور هایی که در ساخت این دستگاه استفاده می شوند، از قدرت بالایی برخوردار است و ممکن است در هنگام سوار شدن مسافران لباس و وسایل آن ها گیر کند و این خطر ناک است و می تواند باعث مجروحیت شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه از دویدن بر روی پله ها و یا نشستن بر روی آنها خودداری کنید. تکیه دادن به نرده های پله ممکن از باعث پرتاب شدن شما شود. همچنین در هنگام ایستادن بر روی پله ها پشت خط زرد بایستید تا از هرگونه حادثه جلوگیری شود.
به طور کلی اجزای پله برقی در انواع پله برقی تقریبا یکسان و بیشتر در جزییات آن ها با هم متفاوت اند. نکته ای که انواع پله برقی با هم یکدیگر تفاوت دارند نوع موتورهای آن هاست.

خدمات پله برقی شرکت راهمان آسانبر

شرکت راهمان آسانبر رامسر با بیش از دو دهه تجربه در صنعت آسانسور و پله برقی ، با بکارگیری نیرو های متخصص توانسته است در نصب و سرویس و نگهداری پله های برقی توانسته است امنیت خاطر بالایی برای مخاطبین خود در این حیطه محیا نماید. اگر سوالی در زمینه نصب پله برقی داشتید حتما با شماره های موجود در پایین همین صفحه ، با کارشناسان شرکت راهمان آسانبر رامسر در ارتباط باشید

 

خواندن 487 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن