انواع خرابی آسانسور | انواع مشکلات در آسانسور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معمولاً تا آسانسور از کار نیفتد، کسی آن را خراب محسوب نمی‌کند؛ این رویکرد نادرستی‌ست؛ چرا که ممکن است زمانی آسانسور از کار بیفتد که یک حادثة پرهزینه جانی و مالی رخ داده باشد. به همین دلیل ضرورت دارد که نشانه‌های آسانسور خراب را بدانیم و قبل از خراب شدن کامل به فکر سرویس و نگه داری آسانسور و یا بازسازی و نوسازی آسانسور باشیم تاشاهد هیچگونه ضرر جانی و مالی نشویم.

برای ساخت یک ساختمان چند طبقه، باید اصول و قواعد مختلفی را در نظر داشته باشیم؛ عموما برای اکثر ساختمان‌هایی که بیش از سه طبقه دارند، برای جابه‌جایی در بین طبقات مختلف ساختمان‌ها از آسانسور استفاده می‌شود.
در سالیان دور از آسانسورها در جهت جابه‌جایی و حمل بارها استفاده می‌شد و کاربرد اصلی آن برای جابه‌جایی انسان‌ها نبود. اولین نوع آسانسورها که آسانسورهای قرقره‌ای می‌باشند، یک سیستم دستی داشتند و از طریق حرکت دادن یک قرقره جابه‌جا می‌شدند.
این مدل از آسانسورها از امنیت کافی برخوردار نبودند و استفاده از آن‌ها، خسارات مختلفی را برای انسان‌ها به بار آورد. با پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از آسانسورها با امنیت بسیار بالا و ظاهری جذاب روی کار آمدند، که کاربرد بسیاری جهت جابه‌جایی افراد و اشیاء مختلف در بین طبقات ساختمان‌ها داشته و حضور آن‌ها در هر ساختمانی به یک امر ضروری و حیاتی تبدیل شده است. اما لازم است با انواع خرابی آسانسور و بروز مشکلات در آسانسور آگاهی داشت تا خسارات جانی و مالی نصیب کسی نشود.

بررسی انواع خرابی و مشکلات در آسانسور ها

انواع خرابی آسانسورها نیز، به دلیل حمل بارهایی که وزنی بیش از ظرفیت یک آسانسور را دارند رخ می‌دهند. برای بررسی خرابی آسانسورها، لازم است که انواع مختلف آن‌ها را معرفی کنیم. از انواع مختلف آسانسورها می‌توان به آسانسور کششی، آسانسور هیدرولیکی، آسانسور پاناروما و آسانسور مسکونی اشاره کرد.

اشکال در سنسورها یکی از علل و انواع خرابی آسانسور

در این قسمت به بررسی دلایل خرابی آسانسور می‌پردازیم. دلیل خرابی آسانسور ممکن است که به ایجاد مشکل و نقص فنی در سیستم سنسورهای آن ربط پیدا کند؛ در کل خراب شدن سنسورهای یک آسانسور، باعث می‌شود که مشکلاتی جدی در سیستم اصلی آسانسورها ایجاد شود.
از جمله مشکلاتی که با خراب شدن سنسورهای آسانسور پیش می‌آید، می‌توان به بروز ایراد در باز و بسته شدن درهای آسانسورها و ایجاد مانع در حرکت آن‌ها اشاره داشت. بهتر است که آسانسور را به شکل مرتب بررسی و سرویس کرده، تا بتوان وجود مشکلات در سنسورهای اصلی آن را تشخیص داد.

سقوط افراد در داخل چاهك يا روي كابين آسانسور از مشکلات در آسانسور:

علت بروز این مشکل خطرناک مواردي مانند پاره شدن كابل های کابین به دلايل مختلف، عدم قفل درب ورودي هنگاميكه آسانسور در طبقه توقف نكرده است و در مواردی باز هم خطاي تعميركار آسانسور در هنگام تعميرات مي باشد.

دمای زیاد آسانسور از انواع خرابی آسانسور

علت خرابی آسانسور ممکن است به افزایش بیش از حد دمای آن باز گردد. در فصل‌های گرمی همچون فصل تابستان، بروز این مشکل و نقص بسیار شایع است و علت آن نیز بروز مشکل در سیستم‌ خنک کننده یا تهویه کننده‌ی هوای داخل آسانسور است که این نقص و مشکل، می‌تواند دمای داخل آسانسور را تا حدی بسیار زیاد افزایش دهد و سبب بروز ایراداتی در عملکرد کلی آسانسور شود. برای این که یک آسانسور دارای دمایی مناسب باشد و عملکرد خوبی داشته باشد، دمای آن باید بین 5 تا 40 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. در صورت وجود دمایی خارج از این محدوده، عملکرد کلی آسانسور دچار نقصی جدی می‌شود.

توقف ناگهانی آسانسور از انواع خرابی آسانسور

یکی دیگر از انواع خرابی آسانسور این است که در هنگام جابه‌جایی افراد یا اشیاء، به شکل کاملا ناگهانی دچار توقف شده و از حرکت بایستد. بروز نقص در سیستم الکتریکی یک آسانسور، از جمله دلایل اصلی است که باعث رخداد این مشکل می‌شود. این عملکرد آسانسور می‌تواند به دلایل مختلفی باشد:
• تنظیم نبودن فنرهای مگنت ترمز موتور آسانسور؛
• بالانس نبودن وزن کابین با وزن کادر بدنه؛
• مشکل گیربکس آسانسور.

از طریق بکارگیری یک برنامه نویسی بسیار دقیق برای سیستم الکترونیکی آسانسورها، می‌توان تا حد چشم‌گیری از بروز این مشکل جلوگیری کرد. سرویس آسانسور به شکلی مرتب و در طی زمان‌های مشخص نیز، تا حد چشم‌گیری از بروز این مشکل جلوگیری خواهد کرد. متوقف شدن آسانسور به شکل ناگهانی، ممکن است برای افرادی که ترس از فضای بسته دارند مشکلاتی جدی به بار آورد.

از مشکلات در آسانسور هم‌سطح (LEVEL ) نایستادن مابین طبقات

ممکن است هنگام ایستادن کابین در طبقه، توقف در حد 5 سانتی‌متر پایین‌تر یا بالاتر از سطح طبقه صورت بگیرد. دلایل هم‌سطح نایستادن آسانسور می‌تواند موارد زیر باشد:
• تنظیم نبودن سنسورهای طبقات
• تنظیم نبودن سرعت موتور


یکی دیگر از بروز مشکل در آسانسور گير كردن اعضاي بدن در قسمت بالاي كابين آسانسور:


این مورد و مشکل عموما به علت خطاي تعميركار آسانسور در هنگام تعميرات در آسانسورهاي تك درب و مكانيكي (قديمي) و آسانسورهايي كه فاقد چشم الكترونيك هستند روي مي دهد که معمولا به بی تجربه بودن تعمیرکار نیز مربوط می باشد..

خرابی درب آسانسور به هنگام باز و بسته شدن

خرابی درب آسانسور به هنگام باز و بسته شدن
از دیگر انواع خرابی آسانسور، ایجاد نقص در سیستم درب آسانسور است؛ به عبارت دیگر در بعضی مواقع ممکن است که درب آسانسورها در هنگام باز و بسته شدن، دچار ایراد و نقص شود. علت بروز این مشکل آن است که دستگیره‌ی متصل شده به قفل طبقه‌ای که آسانسور در آن قرار دارد با کمانی که درب آسانسور به وسیله‌ی آن باز یا بسته می‌شود در فاصله‌ی زیادی از هم قرار بگیرند و در نتیجه‌ی آن، کمان توانایی لازم برای انتقال و هدایت کردن قفل مورد نظر را به قسمتی که قفل باید در آن قرار گیرد نداشته باشد؛ در نتیجه دروازه‌ی کشویی که در داخل آسانسور قرار دارد باز می‌شود ولی دروازه‌ای که در قسمت بیرونی آن است بسته باقی می‌ماند.

بروز مشکل برای موتور آسانسورها

از دیگر نقص‌های اساسی و خرابی آسانسور که می‌توان به آن اشاره کرد، بروز نقص و مشکل فنی در موتور آسانسورها است. مثلا ممکن است که موتور آسانسور به طور کلی خاموش شده و روشن نشود، که علت آن به بروز نقص فنی در سیستم الکترونیکی آسانسور برمی‌گردد.
برای بر رفع خرابی آسانسور که موتور آن روشن نمی‌شود، در ابتدا سیستم الکترونیکی آن را غیر فعال می‌کنند و قسمت‌های مختلف این سیستم مثل کلیدها، اتصالات، پریز‌ها و دو شاخه‌های آسانسور و… تحت بررسی قرار می‌دهند.
در نهایت با یافتن نقص اصلی که در موتور آسانسور رخ داده است، می‌توان مشکل به وجود آمده برای موتور آسانسور را رفع کرد. مشکل دیگری که ممکن است برای موتور رخ دهد این است که دمای موتور، به شکلی ناگهانی بالا برود؛ علت بروز این مشکل معمولا به نیم سوز شدن موتور آسانسور برمی‌گردد.
از دیگر انواع خرابی آسانسور، تولید صداهایی نامناسب و باند توسط موتور آسانسور است؛ معمولا این مشکل به دلیل بروز نقص در کلید گریز از مرکز آسانسور و از کار افتادن این کلید رخ می‌دهد.
در صورتی که بخواهیم این نقص را برطرف کنیم، لازم است که در ابتدا این کلید را با استفاده از یک آوومتر بررسی کنیم و در صورت معیوب بودن، کلید مورد نظر را عوض و بدل کنیم. علت دیگر بروز این مشکل، می‌تواند مربوط به قطعی سیم پیچ‌های اصلی و یا کمکی آسانسور باشد. برای حل این مشکل نیز می‌توان با بکارگیری یک آوومتر مدارهای اصلی را بررسی کنیم و با پیدا کردن نقطه‌ای معیوب، به رفع عیب رخ داده اقدام کنیم.

آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی آسانسور

فرسودگی و غیراستاندارد بودن سیستم برق‌رسانی آسانسور، یا اشتباه تعمیرکار آسانسور در برقراری اتصالات برقی، حریق‌های عمدی، استاندارد نبودن باکس، همگی می‌توانند موجب آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی آسانسور شوند.

هزینه رفع خرابی آسانسور

هزینه رفع خرابی آسانسور

از دیگر نکاتی که در هنگام بررسی انواع خرابی آسانسور باید تحت بررسی قرار گیرد، هزینه خرابی آسانسور است؛ هزینه‌ای که برای تعمیر و رفع اشکالات رخ داده برای آسانسور پرداخته می‌شود، با توجه به نقصی که رخ داده است ممکن است کم یا زیاد باشد.
به عبارت دیگر، نقصی که در سیستم اصلی آسانسور به وجود آمده ممکن است که سطحی باشد و تعمیر آن به شکلی کاملا آسان انجام شود و هزینه‌ی کمی را به دنبال داشته باشد.
از طرف دیگر ممکن است یک نقص بسیار جدی در سیستم اصلی موتور آسانسور رخ دهد و برای تعمیر آسانسور، به تعویض قطعات نیاز باشد. مولفه‌ی تاثیر گذار دیگر در این هزینه مربوط به دستمزد تعمیرکار است. مطمئنا هر چه تعمیرکار حرفه‌ای‌تر بوده و با تخصص بیشتری عمل کند، هزینه‌ی بیشتری را برای تعمیر دریافت می‌کند؛ از این رو قیمت خرابی آسانسور دارای یک نرخ متغیر است.

معرفی شرکت راهمان آسانبر

مجموعه راهمان آسانبر، از جمله معتبرترین شرکت‌هایی است که خدمات گسترده‌ای در جهت ساخت، نصب و راه‌اندازی انواع مختلف آسانسورها ارائه می‌دهد. این مجموعه با داشتن یک تیم بسیار زبده و ماهر، خدماتی را در جهت رفع نقص‌ها و مشکلاتی که در سیستم اصلی آسانسورها رخ داده است ارائه می‌دهد و ساکنان یک ساختمان می‌توانند کلیه‌ی خدمات مربوط به نصب و تعمیر نقص‌های رخ داده در سیستم اصلی آسانسورها را، به متخصصان حرفه‌ای که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند بسپارند.
در آخر برای کاهش خرابی‌ها و حوادث احتمالی لازم است از همان ابتدای کار (نصب آسانسور) تا کل طول عمر آسانسور نکاتی را درنظر داشته باشید:
• خرید، نصب، و مونتاژ آسانسور را به افراد سهل‌انگار و سودجو نسپارید؛ نگذارید پیمان‌کار یا نصاب و تکنسین، با انگیزه تمام کردن کار با قیمت و سود پایین بذر حوادث تلخ آینده را بکارند.
• به فکر استاندارد اولیه و استانداردهای ادواری باشید. خوشبختانه بدون استاندارد اولیه پایان‌کار داده نمی‌شود.
• از تکنسین‌ها و سرویسکارهای مجاز و باتجربه استفاده کنید و بدانید که چه خصوصیاتی دارند و قرار است چه کنند.
• حتماً با یک شرکت معتبر قرارداد سرویس و نگهداری دوره‌ای آسانسور داشته باشید و به تعمیرهای موردی اکتفا نکنید.
• از ساکنان بخواهید که با آسانسورها درست رفتار کنند! یا قوانینی را وضع کنید که استفاده درست از آسانسور را تشریح کند.

خواندن 2719 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن