اهمیت سیم بکسل در صنعت آسانسور

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سیم بکسل یا همان سیم فولادی از بخش،لایه سیم، سیم و مغزی تشکیل شده‌است؛ زمانی که چند سیم به هم پیچیده شوند لایه‌ی سیم به وجود می‌آید و از به هم پیچیده شدن لایه‌های سیم به دور مغزی، سیم بکسل به وجود می‌آید، جنس سیم‌های به‌کار‌رفته در سیم بکسل بسته به کاربرد و محیط کار می‌تواند از فولاد و یا استیل باشد؛ ساخت سیم بکسل کمک بزرگی به تمام صنایع من‌جمله صنعت آسانسور کرده است . سیم بکسل های فولادی که برای آویزان کردن کابین و وزنه های متعادل در آسانسورها استفاده می شوند، دارای ساختاری استاندارد هستند.

سیم بکسل آسانسور از دسته هایی که یک ساختار مدور را تشکیل می دهند، ساخته شده است. دسته سیم ها یا رشته ها (strand) حول سیم مرکزی پیچیده شده و سپس این دسته سیم ها حول مغزی (هسته) فیبری یا فولادی که شامل چند لایه سیم است (wire)، پیچیده می شوند. جنس هر یک از این سیم ها از فولادی است که به روش کوره الکترونیکی و یا سایر روش ها تولید می شود.

موارد مهم در انتخاب سیم بکسل

سیم بکسل به طور گسترده در بسیاری از برنامه های کاربردی مانند معادن، آسانسور، جرثقیل، بنادر، فعالیت های دریایی، صنایع برق، حفاری، نفت و گاز و … استفاده می شود. در هنگام انتخاب سیم بکسل مناسب برای هر نوع برنامه ای باید به فاکتورهایی مانند قدرت، مقاوت در برابر سایش، مقاوت در برابر خمش، مقاومت در برابر پارگی، تغییر شکل، مقاومت در برابر فشردگی و له شدگی، مقاومت در برابر چرخش و همچنین شرایط عملیاتی مانند درجه حرارت و میزان رطوبت توجه داشت.

مزایای استفاده از سیم بکسل آسانسور

مزایا و ویژگی های سیم بکسل باعث استفاده از آن در تمام صنایع و از جمله صنعت آسانسور شده است، مزایای اصلی استفاده از سیم بکسل در آسانسور عبارت است از:

سیم بکسل آسانسور، از قدرت و انعطاف پذیری کافی برای کاری که نیاز به استفاده از آن می باشد برخوردار است.
ساختار موازی رشته های آن باعث می شود که در صورت پارگی و یا ایجاد مشکل در یکی از رشته های آن، دیگر رشته های سیم بکسل کار خود را انجام دهند .
قابلیت تشخیص آسان به معنی تعیین ظرفیت پایان عمر سیم بکسل و درجه خستگی و خمش آن، با افزایش خستگی، سیم های خارجی دچار پارگی می شوند و از این طریق می توان قبل از ایجاد شرایط خطرناک نسبت به تعویض سیم بکسل آسانسور اقدام کرد.


استفاده از سیم بکسل در صنعت آسانسور

سیم بکسل آسانسور یکی از مهم‌ترین بخش‌های نصب و مونتاژ آسانسور است که از آن در صنعت آسانسور برای لیفتینگ کابین استفاده می‌شود، قطر و تنسایل(کشش) سیم بکسل مورد نیاز بر اساس سرعت موتور آسانسور و وزن کابین آسانسور انتخاب می‌شود؛ همانطور که پیش از این نیز اشاره شد شتاب بسیار مهمی در وارد شدن بار به سیم بکسل دارد و حتما در انتخاب سیم بکسل مصرفی برای کشیدن کابین آسانسور باید به آن توجه کرد.

سیم بکسل هایی که در آسانسور استفاده می‌شود به دو نوع سیم بکسل هسته فیبری و هسته فولادی تقسیم می‌شوند.

1.سیم بکسل‌های هسته فیبری

در صنعت آسانسور و برای جا‌به‌جایی کابین از سیم بکسل‌های هسته فیبری استفاده می‌شود؛ سیم بکسل‌های هسته فیبری خود به دو دسته‌ی با هسته طبیعی و هسته مصنوعی تقسیم می‌شوند این توع از سیم بکسل‌ها به دلیل انعطاف مواد به کار رفته در آن خودشان را با شکل شیار‌ها تطبیق می دهند .
جنس سیم بکسل‌های هسته فیبری با هسته‌های طبیعی معمولا از انواع کنف است که قابلیت روانکاری بهتری نسبت به نوع مصنوعی آن دارد، در سیم بکسل‌های به کار رفته در آسانسور با هسته طبیعی معمولا از مغزی کنفی از نوع سیسال به دلیل مقاومت زیاد استفاده می‌شود
جنس سیم بکسل‌های هسته فیبری با هسته‌های مصنوعی معمولا از نوع الیاف پلی پروپیلن یا پلی آرامین است این نوعه سیم بکسل‌ها در مقایسه با نوع طبیعی آن پایداری بیشتری دارند و در شرایط مرطوب و خاص مقاومت بیشتری دارند.

2. سیم بکسل‌های هسته فولادی

به دلیل فشار زیادی که سیم بکسل در آسانسور باید تحمل کنند باید از فلزات بسیار قوی ساخته شوند که در برابر حرارت نیز مقاومت زیادی داشته‌ باشند به همین دلیل در صنعت آسانسور از سم بکسل‌های هسته فولادی بیشتر از سیم بکسل‌های فیبری استفاده می‌شود.
مغزی سیم بکسل‌های فولادی قطر بیشتری نسبت به سیم بکسل‌های فیبری دارند که این امر باعث کاهش ارتجاع سیم می‌شود،‌ از این نوع سیم بکسل معمولا در آسانسور‌های با سرعت بالا و یا با ظرفیت بالا استفاده می‌شود، معمولا جنس سیم جبران آسانسور نیز از جنس سیم بکسل هسته فولادی است.
کلام آخر
امروزه سیم بکسل‌های بسیاری با ویژگی‌های متفاوت تولید می شود و تنها معیار مناسب بودن یک سیم بکسل کشور سازنده آن نیست؛ هر نوع از سیم بکسل باید در جای مناسب خود استفاده شود ممکن از یک سیم بکسل کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و در جای نامناسبی استفاده شود و حادثه آفرینی کند.

 

خواندن 2851 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن