جلوگیری از تکان های شدید آسانسور با درایو آسانسور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

همه‌ی ما طی زندگی خود تا کنون چندین بار سوار آسانسور‌هایی شده‌ایم که در زمان شروع و پایان حرکت تکان‌های شدید یا تکان های ناگهانی می‌خورند این تکان به دلیل سرعت ناگهانی دور گرفتن موتور است که باعث ایجاد شوک حرکتی و یا تکان های شدید می شود. استفاده از درایو ها در آسانسور این مشکل را حل کرده و باعث می شود که در آسانسور در هنگام حرکت با تکان های شدید مواجه نشود. دراین مقاله همانطور که گفتیم می‌خواهیم درباره‌ی قطعه‌ای در آسانسور صحبت کنیم که وظیفه جلوگیری از آن تکان‌های شدید و اطمینان از حرکت نرم آسانسور را بر عهده دارد یعنی درایو آسانسور صحبت کنیم. با راهمان آسانبر همراه باشید.

درایو آسانسور چیست؟

طبق قوانین نیوتن اجسام میل به حفظ حالت خود دارند، یعنی جسم ثابت دربرابر شروع حرکت و جسم متحرک دربرابر متوقف شدن از خود مقاومت نشان می‌دهند؛ حال با توجه به این قانون می‌توانیم توضیح دهیم چرا در هنگام شروع و پایان حرکت بعضی از آسانسور‌ها مسافران با تکان های شدیدی مواجه می‌شوند؛ موتور آسانسور‌های قدیمی دو سرعته بودند یعنی سرعت آسانسور ناگهان از صفر به حداکثر و بلعکس می‌رسید این تغییر سرعت ناگهانی و میل به حفظ حالت اجسام باعث ایجاد تکان‌های شدید در هنگام شروع و پایان حرکت آسانسور می شد. پس درایوهایی که در آسانسور به کار برده می شوند باعث می شوند که دور موتور تنظیم شود؛ در واقع با درایوهای دوسرعته که باعث ایجاد فشارهای ریزی در موتور می شود و این موضوع باعث می شود که موتور به آرامی دور بگیرد و ناگهان تغییر سرعت ندهد و باعث ایجاد تکان های شدید و شوک های حرکتی نشود. در آسانسور های جدیدی که تولید می شود از این محصول استفاده می کنند که باعث بهبود و کار کرد هر چه بهتر این آسانسور ها نسبت به آسانسورهای گذشته شده است. درایو آسانسور مهمترین مزیت در تولید آسانسور است.

برای دیدن و آشنایی با امکانات آسانسور در غرب مازندران و همچنین آسانسور در رامسر کلیک کنید

درایو ها ابزاری هستند که در آسانسورها باعث کنترل کردن دور موتورها می شود، بنابراین وظیفه اصلی درایو آسانسور کنترل کردن دور موتور یا الکترو موتور است. به همین دلیل به درایو ها کنترل کننده دور موتور نیز گفته می شود. درایو ها در آسانسور ها می توانند دور موتور آسانسور را از صفر تا چند برابر به طور پیوسته تغییر دهند. دستگاه درایو این توانایی را دارد که توان ورودی با ولتاژ ثابت را از صفر به توان خروجی با ولتاژ متغیر، تغییر بدهد.


روش کار درایو آسانسور چگونه است؟

روش کار درایو آسانسور چگونه است؟
روش کار در درایو ها به این گونه است که ابتدا برق های شبکه را تبدیل به ولتاژ های دی سی می کنند. بعد از این کار، اینورتر ها ولتاژ دی سی را به ولتاژ ای سی با فرکانس و ولتاژ متغیر تبدیل می کنند. با توضیحات بالا متوجه می شویم که درایو ها یکی از ابزار ها و یا سیستم های مهم در آسانسور ها می باشند؛ چرا که مانع از حرکت تند و شوک حرکتی و تکان های ناگهانی می شوند و استفاده از ان ها باعث نرم حرکت کردن آسانسور ها می شود که خود باعث بالارفتن کیفیت و کار کرد بهتر آسانسور ها نیز می شود.
در یک درایو ولتاژ پائین قسمت اینورتر متشکل از سوئیچهای قدرتی است که با سوئيچ زني متناوب سيگنال خروجي با فركانس مورد نظر را توليد مي كنند. اين كليدها در سالهای اخیر تغییرات تکنولوژیک زیادی پیدا کرده اند. با ورود سوئیچهای قدرتی مانند IGBT كه هم توانايي كار در قدرت هاي بالا و هم سرعت بالاي سوئيچ زني را توأماً به همراه دارد زمینه برای طراحي درایوهای با قیمت مناسب و كارايي بهتر فراهم شد؛ درایوهای vvvf نسل جدید باعث شده‌اند که موتورهای سه فاز و پردوام ،ارزان و کارآمد ، همراه با استهلاک بسیار کم مبدل به سیستمهای محرکه کنترل پذیر و بدون نقص گردد.

مزایای استفاده از درایو آسانسور

1. درایو آسانسور با کنترل دور موتور آسانسور از تغییر ناگهانی سرعت آسانسور جلوگیری می‌کند در نتیجه تکان‌های شدید در هنگام ایستادن و راه افتادن آسانسور از بین می‌رود.
2. درایو آسانسور باعث کاهش تنش‌های الکتریکی و در نتیجه تنش‌های مکانیکی مانند تکان‌های شدید، داغ کردن موتور و….. می‌شود این امر خود باعث کاهش استهلاک آسانسور و در نتیجه کاهش هزینه‌های تعمیر آسانسور می‌شود.
3. درایو آسانسور از افزایش ناگهانی جریان برق هنگام راه اندازی موتور آسانسور جلوگیری می‌کند و باعث کاهش تداخل بین دستگاه‌های مصرفی برق می‌شود.
4. استفاده از درایو آسانسور باعث می‌شود که آسانسور به کنتاکنور‌های کوچکتری نیاز داشته باشد که در نتیجه باعث کاهش صدای آسانسور می‌شود.
5. از درایو آسانسور می‌توان برای راه اندازی، متوقف کردن و چپ‌گرد، راست‌گرد کردن دستی موتور آسانسور استفاده کرد
6. درایو آسانسور با سرعت و گشتاور تنظیم شده‌ای موتور را راه‌اندازی می‌کند این امر باعث محافظت از دیگر قطعات در مقابل اضافه بار و خطا‌های موتور می‌شود.

 

خواندن 3864 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن