چگونه به هنگام سقوط آسانسور زنده بمانیم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آسانسور وسیله ایست که همه ما با آن سر و کار داریم و به وفور از آن استفاده می کنیم. این وسیله کاربردی، جزء جدانشدنی زندگی ماست و نبود آن می تواند مشکلات زیادی برایمان به وجود بیاورد. تصور ساختمان های بلند بدون آسانسور غیر ممکن است و نمی توان تنها از پله استفاده نمود. با این حال، این وسیله کاربردی همیشه هم امن نیست و باید هنگام استفاده از آن، حواس خود را جمع کنیم. در این مطلب قصد داریم راهکار های زنده ماندن به هنگام سقوط آسانسور را مورد بررسی قرار دهیم.

رابطه سقوط آسانسور با مرگ سرنشینان چقدر صحت دارد؟

حتما تا به حال درباره حوادث آسانسوری و سقوط آسانسور هم در واقعیت و هم در بسیاری از فیلم ها دیده و شنیده اید. سقوط آسانسور، توقف و عدم کارکرد درست، از جمله مواردی است که برای آسانسورها پیش می آید. هنگامی که یکی از آن ها سقوط می کند، احتمالا مرگ سرنشینان به شدت افزایش می یابد.

ممکن است شنیده باشید که در هنگام سقوط آسانسور اگر دقیقاً قبل از برخورد به زمین از آسانسور بیرون بپرید، احتمال زنده ماندن شما بیشتر خواهد بود. اما دو نکته‌ اصلی درباره این ایده وجود دارد، اول از همه، زمان بندی شما برای پریدن باید کاملا عالی و به موقع باشد ، به طوری که دقیقا وقتی آسانسور به زمین برخورد می کند، از آن بیرون بپرید. و دوم اینکه شما باید یک پرش فوق العاده قوی داشته باشید تا بتوانید به طور کامل از کابین آسانسور خارج شوید. ریسک انجام این کار به تنهایی از سقوط آسانسور نیز بیشتر است، چون ممکن است هنگام فرار بین طبقه ها گیر بیوفتید یا اینکه بین آسانسور و دیوار خرد شوید.

اگر به دنبال خدمات منحصر به فرد آسانسور غرب مازندران یا خدمات آسانسور در رامسر هستید کلیک کنید.

 

راهکار درست به هنگام سقوط آسانسور چیست؟

یکی از مهمترین کارهایی که باید در هنگام سقوط آسانسور انجام دهیم این است که بر روی کف آسانسور به پشت دراز بکشیم و تا جایی که ممکن است دست ها و پاهای خود را بکشیم و از هم باز کنیم. سپس بازوی یک دست و یا کیف همراهی خود را زیر سر قرار دهیم تا نقش بالشت را بازی کند و با دست دیگر از صورت محافظت کنیم به طوری که دست روی صورت قرار بگیرد تا اگر آواری در هنگام سقوط آسانسور به پایین افتاد دست مانع از اصابت آن با صورت شود. اگر کابل های نگه دارنده آسانسور پاره شوند و در حال سقوط آزاد باشید، احساس بی وزنی خواهید کرد و دراز کشیدن بر روی زمین برای شما دشوار خواهد بود. اما اگر موفق به انجام آن شوید ، تأثیر سقوط آسانسور به طور مساوی در بدن شما توزیع می شود

گاهی ممکن در حالت سقوط آسانسور شخص دچار استرس و یا هیجان شود و به بالا و پایین بپرد. این کار به شدت نهی شده است زیرا با این کار هم به سقوط بیشتر و سریع تر آسانسور کمک می شود و هم در صورت اصابت اتاقک آسانسور با زمین فشار زیادی به بدن و پاها می آید.
نکته دیگری که نباید انجام دهیم این است که پاها در هنگام سقوط آسانسور اکیدا نباید به صورت خم شده باشد و از حالت ایستاده به شدت پرهیز کنیم.
طبق مطالب ذکر شده می توانیم این نتیجه را بگیریم که بهترین راه برای زنده ماندن در سقوط آسانسور دراز کشیدن به پشت است. نشستن بد است اما بهتر از ایستادن است، در صورت ایستاده بودن فشار وارده حاصل از برخورد آسانسور به زمین، می تواند بسیار روی بدن شما تاثیر بگذارد.
اما اشتباه نکنید، دراز کشیدن باعث مصون ماندن شما از آسیب های ناشی از سقوط آسانسور نخواهد شد. حتی اگر شما به پشت دراز بکشید و وزن خود را به طور مساوی در آسانسور تقسیم کنید، بازهم ممکن است آسیب ببینید. در هنگام سقوط ممکن است قطعات کابینی که درون آن قرار دارید شکسته و پر از آوار شود.

فیلم انجام بهترین کار هنگام سقوط آسانسور

هنگام سقوط آسانسور چه احساسی به ما دست خواهد داد؟

احساس بی وزنی
هنگامی که آسانسور شروع به سقوط می کند ، یک احساس نشاط آور “بی وزنی” وجود خواهد داشت ، زیرا “هیچ نیروی پشتیبانی” بر روی بدن شما وجود نخواهد داشت (این فرضیه بر این اساس است سقوط آسانسور کاملاً بدون مانع و حین سقوط با چیزی برخورد نخواهد کرد). همانطور که دکتر رود ناو از گروه فیزیک و نجوم توضیح داد ، شما “در شتاب گرانش به سمت پایین حرکت می کنید” و هیچ احساس به اصطلاح “وزن ظاهری” ندارید.
کندتر شدن زمان
ناسا تحقیق کرده است که وقتی به طور ناگهانی برای یک انسان حالت بی وزنی رخ می دهد، چه احساسی خواهیم داشت؟
چند ثانیه اول بی وزنی عالی به نظر می رسد: “… به نظر می رسد زمان کندتر حرکت می کند و یک احساس خاص از نشاط و آمادگی جسمانی بالا روی می دهد”. که البته فرصتی برای انجام دوباره آن به صورت رایگان نخواهید داشت. آسانسور در حال سقوط است و شما باید خود را قبل از خرد شدن، نجات دهید.

آیا زمان کافی برای انجام دادن این اقدامات هنگام سقوط آسانسور وجود دارد؟

همانطور که قبلا نیز اشاره شده قطعات زیادی در آسانسور برای پیشگیری از سقوط در آسانسور‌های استاندارد تعبیه شده است و می‌توان گفت احتمال سقوط یک آسانسور استاندارد که به طور مرتب سرویس و نگهداری ماهانه می‌شود صفر است و تنها در صورتی یک آسانسور سقوط می‌کند که تمام این قطعات از کار افتاده باشند.
برای مثال می‌توان گفت اگر تمام کابل‌های آسانسور پاره شوند پاراشوت از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کند، حال اگر زمانی آسانسوری سقوط کند مدت زمانی طول می‌کشد تا تمام قطعات سری ایمنی از کار بیافتد و شما در این مدت زما می‌توانید تمام اقدامات ذکر شده را انجام دهید.

 

خواندن 4192 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن