تاثیر موسیقی در آسانسور بر سلامت بدن

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

موزیک غذای روح است و اگر به صورت صحیح انتخاب شود، می تواند آرام بخش و سرگرم کننده باشد. همان طورکه افراد بسیاری در مکان های خصوصی، از انواع موزیک استفاده می کنند، استفاده از آن در مکان های عمومی هم مدت هاست طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. یکی از این مکان ها، داخل کابین آسانسورها است. امروزه از انواع موزیک، خصوصاً موسیقی بی کلام و آرامش بخش در آسانسورهای ادارات، شرکت ها ، مجتمع های تجاری و مسکونی و حتی ساختمان های مسکونی چند طبقه استفاده می شود، از این رو تصمیم گرفته ایم در این نوشته راجع به تاثیر موسیقی در آسانسور بر روح و جان بیشتر بگوییم؛ پس با ما همراه باشید.


شنیدن آهنگ ضربان قلب ما را متناسب با موسیقی که به آن گوش می‌دهیم تغییر خواهد داد. موسیقی می‌تواند ضربان قلب، فشار خون و حتی تنفس شما را تنظیم کند. در تحقیقی با مشارکت ۲۴ نفر داوطلب مشخص شد که افرادی که برای مدتی به نواختن یک ساز پرداخته‌اند و یا حتی به طور مداوم به موسیقی گوش فرا می‌دهند در مقایسه با افراد عادی، مشخصا توانایی بیشتری در تشخیص اصوات متفاوت حتی به هنگام تماشای فیلم به زبان‌های دیگر دارا می‌باشند. نتایج غیرمنتظره این مطالعه نشان داد آواهای مختلف سبب تغییرات در سیستم قلبی عروقی و ساقه مغز این افراد شده و همچنین کنترل برخی رفتار غیرارادی از جمله تنفس و ضربان قلب را بر عهده خواهد داشت.
تاثیرات موسیقی ملایم در کاهش استرس همانند یک جلسه ماساژ عمل میکند و باعث سلامتی بدن می شود. گوش دادن به آهنگی که از آن لذت می‌برید سطح هورمون کورتیزول را در بدن کاهش داده و در نتیجه سطح استرس را در بدنتان به شدت پایین می‌آورد. اشاره به این نکته به این دلیل حائز اهمیت فراوانی است که استرس عامل ۶۰٪ از تمام بیماری‌ها و امراض شناخته شده است. پس به شما توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامت و آرامش خود در طول روز رادیو را روشن کنید، همراه آن آواز بخوانید و یا حتی با ضرب آهنگ آن پای خود را به زمین بکوبید.
تا این قسمت از اهمیت موسیقی در آسانسور بر سلامت بدن آگاه شدید و حتما متوجه شدید که چرا از موسیقی در مکان های عمومی استفاده میشود. برویم سراغ تاریخچه استفاده از آهنگ داخل آسانسور و ویژگی های آن.


تاریخچه آهنگ داخل آسانسور و تاثیر آن بر سلامتی

ایده استفاده از موزیک در داخل کابین آسانسور به دهه ۱۹۲۰ میلادی باز می گردد؛ در آن زمان استفاده از اسانسور در برج های سر به فلک کشیده امریکا رایج شده بود و با توجه به سرعت پایین آسانسورها و ارتفاع زیاد ساختمان ها، افرادی که قصد داشتند به طبقات بالاتر بروند، مدت زمان نسبتاً زیادی را در داخل آسانسور سپری می کردند، از این رو ایده استفاده از آهنگ داخل آسانسور یا موزیک پس زمینه به ذهن سازندگان آسانسور خطور کرد و تا به امروز از آن استفاده می شود.

ویژگی های آهنگ داخل آسانسور

بسیاری از مردم طرفدار شنیدن موزیک در آسانسورها هستند ولی برخی هم مایلند مسیر انتقال در طبقات را در سکوت طی کنند؛ با این حال هر دو گروه دلایل منطقی خود را دارند. به نظر می رسد اگر آهنگی که از داخل کابین آسانسور به گوش می رسد، ویژگی های مناسب را دارا باشد، بر تعداد طرفداران استفاده از موزیک در آسانسور اضافه خواهد شد. در ادامه به ذکر بایدها و نبایدها در انتخاب آهنگ داخل آسانسور خواهیم پرداخت.
بهتر است آهنگ داخل آسانسور این ویژگی ها را داشته باشد
آهنگ داخل آسانسور باید از سطح نفوذ پایینی برخوردار باشد، مانند استفاده از یک ساز سبک در ساخت آن، هم چنین در آهنگ داخل آسانسور نباید صداهای متناقض یا نت هایی که مثلاً در موسیقی راک پیدا می شود، به گوش برسد.
آهنگ داخل آسانسور باید با توجه به مکانی که آسانسور در آن جا نصب شده است، انتخاب شود. به عنوان مثال آهنگ داخل آسانسور در یک ساختمان پزشکان، باید با یک هتل متفاوت باشد.
از پخش تبلیغات در داخل کابین آسانسور خودداری کنید زیرا با هدف شما از پخش آهنگ در داخل آسانسور که فراهم کردن آرامش خیال مسافران است، دور می شوید.
اگر از هویت و نوع کار و علایق افرادی که با آسانسور بین طبقات جا به جا می شوند، مطلع نیستید، بهتر است از موسیقی های آرام و عام پسند استفاده کنید.

بهتر است آهنگ داخل آسانسور این ویژگی ها را نداشته باشد

استفاده از صدای بلند

میزان صدا را کم نگه دارید. موسیقی بلند، حتی موسیقی آرامش بخش، مکالمه مسافران را قطع می کند.

استفاده از موسیقی خاص

در ایام تعطیلات، از موسیقی عامه پسند استفاده کنید و از استفاده از مضامین خاص مذهبی خودداری کنید تا موجب رنجش مسافران نشوید.

استفاده از موسیقی های به روز

از موسیقی کلاسیک استفاده کنید. البته اگرچه انتخاب موسیقی به علایق اکثریت افرادی که از آسانسور استفاده می کنند، بستگی دارد ولی موسیقی کلاسیک از آن دست آهنگ های پس زمینه است که می تواند همگان را تا حدودی راضی نگه دارد.

نحوه تغییر آهنگ در آسانسور چگونه است؟

با این حال بد نیست بدانید که بخش مربوط به پخش آهنگ داخل آسانسور در بالای اتاقک آسانسور قرار گرفته است. همان طورکه گفتیم با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این بخش، ممکن است امکان تعویض یا تغییر آهنگ وجود نداشته باشد.
برای دسترسی به تنظیمات آهنگ داخل آسانسور باید کلید آسانسور را داشته باشید و علاوه بر آن رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از خطرات احتمالی را سرلوحه کار خود قرار دهید.

سخن پایانی

استفاده از موسیقی به عنوان یک عامل بازدارنده حمله های عصبی و یک فاکتور اساسی برای فائق آمدن بر ترس بر هیچ کس پوشیده نیست، از این رو مدت هاست که از آهنگ در آسانسورها استفاده می شود چراکه علاوه بر افزایش حس آرامش و ایجاد سرگرمی، باعث می شود افرادی که از بودن در مکان های در بسته هراس دارند، سفر راحت تری را در بین طبقات یک ساختمان تجربه کنند.
بهتر است در هنگام استفاده از آهنگ آسانسور، به مکانی که آسانسور در آن نصب شده است دقت شود، هم چنین سعی شود بیشتر آهنگ های کلاسیک و عامه پسند در داخل آسانسور به کار رود.
برای انجام تنظیمات مربوط به پخش آهنگ داخل کابین، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. معمولاً افراد متخصص با استفاده از واحد کنترل که در بالای سقف آسانسور واقع است، اقدام به تنظیم آهنگ، تغییر آهنگ داخل آسانسور و کم و زیاد کردن ولوم آن می کنند. قبل از انجام این کار، توجه به نکات ایمنی و رعایت آن ها لازم و ضروری است.

 

خواندن 3226 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور تنکابن

 09123449347               01154210069

   Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در تنکابن:
میدان امام - خیابان جمهوری - خیابان فرهنگ - ساختمان فریما - طبقه 3

اطلاعات تماس دفتر راهمان آسانسور رامسر                     

  09123706591            01155244040
    Raahmanasansor@gmail.com

آدرس راهمان آسانسور در رامسر:
دوراهی کتالم - بلوار 22 بهمن